Do Česka dorazil nový fenomén. Sociální síť Clubhouse.
Možná už jste zaznamenali hype, který vznikl okolo této nové sociální síť. Šíří se v marketingových kuloárech a pomalu se dostává i k běžným smrtelníkům.
O čem tato sociální síť je? Jak funguje? Jak se na ni dostat? Pojďme se podívat pod pokličku.

V HLAVNÍ ROLI AUDIO

Možná se vám honí hlavou otázky: Cože ? Jak jako audio? Vždyť máme přece podcasty.
Hlavní myšlenkou Clubohouse je audiochat, kdy si uživatelé povídají na libovolné téma v REÁLNÉM čase.
Najednou se tak můžete dostat do jedné „místnosti“ s předními odborníky z vašeho oboru nebo poslouchat diskuze světových hvězd.
Já jsem tak například poslouchala diskuzi Elišky Vyhnánkové, Davida Lörincze, Petra Máry nebo třeba mého klienta Milana Zítka, který se zabývá finančním poradenstvím.
Skvělé je, že do diskuze se můžu i zapojit a položit speakrům jakoukoliv otázku. Takhle naživo si „pokecat“ s někým, koho třeba dlouho sledujete, je naprosto skvělé. Málokdy totiž získáte takovou příležitost.

POUZE PRO ZVANÉ A MAJITELE IPHONE, geniální marketing

Clubhouse zvolil naprosto geniální strategii pro uvedení sociální sítě na trh. Dovnitř se totiž dostanete pouze, když vám někdo pošle pozvánku. A navíc pouze, pokud jste majitelem iPhone. Tohle je samozřejmě pouze dočasné, brzy se pozvánky natolik rozšíří, že nebude problém se tam dostat. Momentálně však pracují naprosto excelentně s pocitem exkluzivity, který v lidech vyvolává potřebu dostat se dovnitř a uvnitř sebe potvrdit jakýsi elitní status.

JAK SE TEDY DOSTAT DOVNITŘ?

Musíte najít někoho, kdo vám může pozvánku poslat. Prakticky to funguje tak, že na vás musí mít uživatel telefonní číslo, aby vám mohl pozvánku zaslat. Vám pak dorazí SMS s odkazem, přes který se dostanete dovnitř. Pokud chcete, můžete si už teď aplikaci stáhnout a rezervovat si svůj nickname.

OBCHODOVÁNÍ S POZVÁNKAMI

Že je práce s exkluzivitou účinná se projevuje například i tak, že lidé jsou ochotni i za pozvánku zaplatit. Ceny se pohybují okolo 500 Kč, v zahraničí klidně i 50$. Crazy, že?

FOMO

Velmi silně pracuje Clubohouse i s tzv. pojmem FOMO (fear of missing out) alias strach, že nám něco unikne. Tím, že všechny diskuze probíhají v reálném čase, velmi zvyšují váš vnitřní pocit a nutkání, že tam musí být právě teď, protože jinak zmeškáte co říká například váš oblíbený speaker. Je zde tedy naprosto ukázková práce s pozorností uživatele a motivace k tomu, trávit zde co nejvíce času. Na druhou stranu to může být velmi efektivní. Já osobně mám velmi ráda mluvené slovo a podcasty poslouchám například při jízdě autem, na procházce nebo při úklidu.

KDYŽ JSTE UVNITŘ

Jakmile získáte pozvánku a zaregistrujete se, vyberete si témata, která vás zajímají. Můžete také začít sledovat uživatele, kteří už zde jsou.
Pak doporučuji vyplnit svůj profil. Diskuze probíhají v tzv. „růmkách“ a budou se vám zobrazovat podle témat, které sledujete. Místnost si můžete představit jako konferenční sál, kde je pódium, na kterém jsou moderátoři a ti postupně mohou přizvat další uživatele, kteří se chtějí na něco zeptat.

Přehled diskuzí

Tady můžete vidět, že například 17:55 bude začínat diskuze na téma Hypotéka nebo nájem. Pokud budu chtít, můžu si uložit i upozornění na tuto diskuzi.

Jak to vypadá uvnitř diskuze neboli „růmky“?

Tady můžete vidět lidi, kteří jsou na „pódiu“.  U toho uživatele, který mluví vidíte, že nemá symbol přeškrtnutého mikrofonu  a když mluví objeví se u něj béžové kolečko.
Když se do místnosti připojíte, uslyšíte jen zvuk, váš ale slyšet nebude. Když budete mít dotaz, zvednete ruku pomocí ikony s rukou. Tlačíkem plus můžete poslat pozvánku jinému uživateli.
Když chcete z místnosti odejít, uděláte to přes tlačítko Leave quietly.
Já osobně jsem tímto fenoménem zatím fascinovaná a baví mě. Můžu tak poslouchat například v reálném čase Tomáše Čupra, jak mluví o marketingu v Rohlíku. Nebo manažera Mall TV, jak mluví o zákulisí kampaně. Nebo můžu poslouchat a zapojit se do diskuze na téma hypotéka nebo nájem.
A když budu chtít, můžu založit vlastní diskuzi.
Jsem zvědavá, kam se to bude ubírat dál. Rozhodně je to ale platforma, která si zaslouží vaši pozornost.
  • Future You s.r.o.
  • kristyna@kristynahrabalova.com
  • IČ 19261594