Facebook reklama a DPH

Reklama na Facebooku, DPH a identifikovaná osoba

 

Ježí se vám vlasy na hlavě jenom slyšíte pojem DPH, Identifikovaná osoba nebo finanční úřad?

„Ó Bóže, to budou obstrukce! Asi se na to radši vyprdnu, nechce se mi to totiž vůbec řešit. “ Říkáte si v hlavě to samé? Úplně vás chápu, říkala jsem si totiž to samé a nechtělo se mi do toho 😀

Jenže nevyužívat kvůli tomu potenciál FB reklamy je fakt škoda. A že tam je velký potenciál!

 

Ve finále to pro mě (jako neplátce DPH) prakticky znamenalo tohle:
  • zajít na finanční úřad a zaregistrovat se jako Identifikovaná osoba, otázka asi 15 min
  • říct o tom své účetní a poslat jí fakturu za FB reklamu za měsíc, kdy mně běží reklama

A to je vše!

OK, ještě jsem si kvůli tomu zřídila datovku, což ale nebylo nutné. Je to ale pohodlný způsob, protože pak nemusíte fyzicky chodit na finanční úřad. Zřídit datovku byla otázka 20 min. 

Mám to štěstí, že mám skvělou účetní, která vyřídí vše potřebné.  (díky mami)

 

TEORIE A FAKTA

Za jakým účelem reklamy na Facebooku nakupujete?
V případě, že nakupujete reklamu na Facebooku (či Instagramu) pro podnikatelské účely, ze kterých vám plynou příjmy, Facebook vám vystavuje fakturu na vaše IČO s částkou, která je bez DPH. To máte povinnost odvést v tuzemsku (ČR).
Pokud byste reklamu na Facebooku nakupovali pro osobní, nepodnikatelské účely, Facebook vám vystaví částku již s DPH. Po zaplacení faktury nemáte další povinnosti. 

 

Identifikovaná osoba
Identifikovaná osoba je plátce DPH pouze pro nákupy z jiného členského státu EU. Jelikož v případě nákupu reklamy na Facebooku (či Instagramu) nakupujete z jiného členského státu EU, platí pro vás tato povinnost. Pozor! V České republice jste nadále neplátce DPH.

 

Jaká povinnost z toho pro vás plyne?
Za každý měsíc, kdy nakoupíte Facebook reklamu, musíte podat daňové přiznání k DPH. Když v daném měsíci reklamu nenakupujete, daňové přiznání k DPH nepodáváte. 
Příklad:
V červnu nakoupím reklamu na Facebooku → podávám daňové přiznání k DPH. V červenci NEnakoupím reklamu na Facebooku → nepodávám daňové přiznání k DPH.

 

Kdo DPH spočítá?
Vy sami (potažmo vaše účetní). Jedná se o tzv. samovyměření DPH, které uvedete do daňového přiznání k DPH.

 

Kdy se stanete identifikovanou osobou? 
Ode dne přijetí služby. Přihlášku k registraci identifikované osoby musíte podat do 15 dnů ode dne, kdy jste se stali identifikovanou osobou. Přihlášení vyřídíte na Finančním úřadě.

 

Jak podat daňové přiznání?
Buď osobně na Finančním úřadě nebo přes datovou schránku. Do kdy je potřeba daňové přiznání podat? Do 25. dne v následujícím měsíci. Tzn. nakoupím v lednu reklamu a do 25.února mám povinnost daňové přiznání k DPH, kde DPH bude vypočítáno tzv. samovyměřením.
 
Doufám, že pro vás bude článek užitečný. Doporučuji poradit se s vaší účetní, na Finančním úřadě někdy nemají přesné informace. 
 

 

Chcete nakopnout svůj byznys do nebeských výšin ?

Facebook reklama je skvělý nástroj, využijte jeho potenciál. Spoustu podnikatelů dělá ale zbytečné chyby, které je stojí čas a peníze. Jak funguje reklama a DPH jsme si už vysvětlili.

 

5 nejčastějších chyb ve Facebook reklamě
Zjistěte, jakých 5 nejčastějších chyb dělá 90 % podnikatelů a vyhněte se jim. Ušetříte nejen peníze, ale hlavně čas a nervy 🙂 
chci znát 5 nejčastějších chyb ve fb reklamě
  • Future You s.r.o.
  • kristyna@kristynahrabalova.com
  • IČ 19261594